Kurjenje na prostem

Glede na to, da so se že začela različna dela okoli hiš in na vrtovih, naj vas spomnimo na obvezno prijavo kurjenja na prostem na številko 112, kajti na ta način lahko nadziramo posamezna kurišča na našem območju.

 

Kurišče

Za kurjenje na prostem je pomembna tudi ustrezna ureditev kurišča, in sicer z glavnim namenom, varovanja gozdov in da smo nemoteči za sosede oziroma bližnjo okolico. Pri tem je potrebno posebno pozornost namenit zavarovanju kurišča, da se ogenj ne razširi na okolico, zato je obvezno obdati kurišče z negorljivim materialom in priporočljivo je imeti v bližini gasilni aparat ali drugo gasilno sredstvo (vedro ali vrtno cev z vodo). Poleg tega je tudi pomembno, da smo v času kurjenja stalno prisotni oziroma da imamo kurišče pod nadzorom.
Po končanem kurjenju je potrebno ogenj dokončno pogasiti in po potrebi kurišče pokriti z negorljivim materialom (zemlja, pesek ipd.), kajti le tako bomo lahko zanesljivo preprečili ponovni vžig in nevarno širitev požara.

 

Pomembno

  • Pri kurjenju nemoteči za okolico, kar pomeni da je prepovedano kurjenje v strnjenem naselju in v bližini prometnih cest.
  • Kurimo lahko samo organske odpadke z vrta in ne materialov, ki pri kurjenju sproščajo gost črn dim.
  • Kurjenje na prostem je dovoljeno zgolj v svetlem delu dneva, kar pomeni od jutra do večera.

Podrobnejša določila vsebuje Uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju (Ur. list RS št.20/14)

KOMENTARJI

Your email address will not be published. Required fields are marked *